Call Centrum800 220 800

Vytvořit
poptávku
 
 
ico
 

Balaton pro každého

2. 5. 2016

Zpět na blog >>

 

 
 

 

Představujete si svoji letní dovolenou jako pohodu u vody, chytání bronzu a sladké nicnedělání? Či naopak rádi poznáváte okolí a vyhledáváte zajímavé výletní cíle? Nebo patříte mezi ty, kteří si s sebou na dovolenou berou kolo? Máte rodinu a chcete dětem dopřát dovolenou plnou koupání a skvělých zážitků? Nebo jezdíte pouze ve dvou a Vaším ideálem je romantická dovolená v komfortním hotelu s nabídkou wellness služeb a s večerním posezením u dobrého vína?

Ať už na Vás pasuje kterákoliv možnost, a navíc nechcete přespříliš utrácet, to, co hledáte, určitě najdete u „maďarského moře“ – u Balatonu. Nechte se inspirovat našimi zážitky a vyrazte do blízkého, přátelského a cenově výhodného Maďarska!

Krajina kolem Balatonu je rozmanitá. Jižní pobřeží koresponduje s představou většiny lidí o dovolené v Maďarsku: vesměs rovinatá, relativně hustě zastavěná krajina, kde to v létě opravdu žije. Je tedy ideální pro pohodovou dovolenou u vody, s dobrou dostupností veškerých služeb. Stálí obyvatelé žijí spíše dál od pobřeží, protože přímo u jezera stojí hotely a hotýlky, pensiony, apartmány, vily, ubytovny, kempy a bezpočet rozmanitých soukromých prázdninových domů, které čekají, až začne sezona a přijedou první turisté.

Největším městem na jižním pobřeží je Siofok, jehož centrum tvoří rušná promenáda s mnoha bary, restauracemi, diskotékami a kluby. Pro mladé lidi, kteří si chtějí užít dovolenou plnou zábavy a za málo peněz, je to ideální místo. Navíc jižní břeh lemuje železnice vedoucí z Budapešti směrem na jihozápad, do Lublaně a Záhřebu – relativně dobře se sem tedy z České republiky dostanete i bez auta.

Severní pobřeží je díky sopečné činnosti o dost zajímavější a rozmanitější. Výlety v této oblasti nás opravdu překvapily. Málokdo nezasvěcený by čekal, že v okruhu pár kilometrů od Balatonu nalezne takové přírodní zajímavosti jako monumentální čedičové varhany, jeskyni Tapolca s podzemní řekou, na které se dá plavit na člunu, nebo stolové hory, jejichž svahy jsou pokryté malebnými vinicemi a jež nabízejí síť dobře značených turistických stezek. My jsme vystoupali na Szent-György hegy a i přes pozdně březnovou oblačnost jsme si vychutnali opravdu úchvatný výhled na jezero a okolní krajinu.

Geografickou dominantou Balatonu je poloostrov Tihany, který vybíhá ze severního pobřeží a téměř dělí jezero na 2 části. Na jeho špici naleznete přístav trajektu, který Vás za několik minut převeze na jižní pobřeží. Tihany byl údajně původně ostrov vulkanického původu, který se ovšem sedimentací spojil s pevninou. Poloostrov nabízí krásnou přírodu (pokrývá ho chráněná přírodní oblast s jezírky a s bohatou faunou a flórou), historické památky, ale díky hornatému povrchu i čarokrásný výhled na jezero. Stejnojmenná vesnička na poloostrově je jako stvořená na romantickou procházku spojenou s nákupem typických suvenýrů.

Na jihozápadním konci jezera se rozkládá největší město Balatonu - Keszthely. Město je plné historických a kulturních památek, kterým vévodí třetí největší aristokratická stavba Maďarska - barokní zámek Festetics s krásným parkem. Pár kilometrů odsud leží proslulé lázeňské město Heviz s největším termálním jezerem v Evropě.

Dalším pozoruhodným městem, které rozhodně doporučujeme navštívit, je Balatonfüred. Představitelé města si dali za cíl vytvořit z Balatonfüred vyhledávanou metropoli severního pobřeží, takže zde najdete nově vybudované parky s nádhernými květinovými záhony, udržované aleje, útulné kavárny i noblesní restaurace. Nebudeme přehánět, když řekneme, že na promenádě Balatonfüred jsme měli chvílemi dojem, že se nacházíme v nějakém přímořském letovisku. Navíc ani hoteliéři nechtějí zaostávat za městem, takže přestavují, rekonstruují a renovují.

Pobřeží Balatonu je lemováno buď prostornými travnatými plážemi, nebo fotogenickým rákosím, které poskytuje domov vodnímu ptactvu a dalším živočichům. Ostatně, například labutě jsou jedním z nejčastějších motivů na pohlednicích od Balatonu. Balaton je pověstný svojí mělkou vodou – jdete mnoho desítek metrů od břehu a stále vám voda sahá někam mezi koleny a pasem. To je samozřejmě skvělé pro rodiny s malými dětmi. Na severním pobřeží je voda obecně trošku hlubší (okolo metru), takže pro úplně malé děti je vhodné koupání spíše na jihu. Břehy u pláží jsou zpravidla vybetonované a vstup do vody je po schůdkách – toto opatření Maďaři zavedli z důvodu podemílání břehů vodou. Na většině pláží jsou ovšem vytvořeny malé laguny (široké několik metrů) s pískem a pozvolným vstupem do vody, kde se mohou vydovádět i nejmenší ratolesti.

Pláže obecně jsou u Balatonu velmi přátelské zejména k rodinám s dětmi. Nabízejí dobrou infrastrukturu a vždy nějaké dětské hřiště, tobogán či jiné atrakce. Pro pejsky není vstup na pláže zpravidla povolen, takže se nemusíte bát rozložit si deku kdekoliv.

Pro milovníky cyklistiky nabízí Balaton extra tip: kolem celého jezera se vine dobře značená cyklostezka o celkové délce přibližně 230 km. Jedete stále po asfaltu, většinou přímo po cyklostezce, občas bočními ulicemi – nikdy ne po hlavní silnici. Menší část trasy vede rovnou po pobřeží, kolem vody. Během cesty samozřejmě máte spoustu možností občerstvení a oddechu. Trasu si můžete zkrátit například tak, že využijete trajekt Tihany-Szántód: pokud tímto způsobem projedete jihozápadní část jezera (Tihany – Badacsonytomaj – Keszthely – Balatonfenyves – Szantód a trajektem zpět na Tihany), urazíte téměř přesně 150 km. Samozřejmě se nabízí také spousta cyklotras do okolí, například mezi malebnými vinicemi v masivu Badacsony, v oblasti proslulé skvělým vínem.

Navštivte Balaton a vyberte si dovolenou podle své chuti za skvělou cenu! Nebudete litovat :)

 

Text: Bill Všudybyl

Foto: ITS BILLA TRAVEL

 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace